Man i röd t-shirt lyssnar på tal

Socialdemokraternas fullmäktigelista har antagits

Under lördagen den 10 mars fastslogs fullmäktigelistan för Socialdemokraterna i Södertälje vid partiets årsmöte.

I det förslag till fullmäktigelista som medlemmarna har tagit ställning till finns 66 personer, lika många män som kvinnor, som tillsammans representerar en bredd av Södertälje.

– Vi är stolta att kunna presentera en jämställd fullmäktigelista med representanter från hela Södertälje, så väl geografiskt som till ålder och sysselsättning. För mandatperioden förnyar vi också 39% av listan, för att ge nya förmågor möjlighet att engagera sig i sin hemkommun, säger Ingela Nylund Watz, ordförande för Socialdemokraterna i Södertälje.

Förstanamn på listan och tillika kandidat till uppdraget som kommunstyrelsens ordförande är Boel Godner.



Socialdemokraterna i Södertäljes fullmäktigelista:

Nummer Namn Bostadsområde Ålder
1 Boel Godner Hagaberg 52
2 Elof Hansjons Östertälje 37
3 Ingela Nylund Watz Östertälje 56
4 Håkan Buller Södra 52
5 Rua Dawood Lina Hage 31
6 Yilmaz Kerimo Brunnsäng 55
7 Pia Sjöstrand Järna 60
8 Abraham Halef Brunnsäng 26
9 Alice Bitar Geneta 20
10 Johan Schönbeck Enhörna 50
11 Anna Bohman Enmalm Östertälje 47
12 Tomas Kullberg Hölö 55
13 Viktoria Hjulström Brunnsäng 47
14 Nasif Kasarji Glasberga 27
15 Ulla Rygin Glasberga 76
16 Adnan Can Lina Hage 65
17 Caroline Andersson Mölnbo 38
18 Peter Friström Hölö 63
19 Marie Heikkinen Centrum 48
20 Christer Kronblad Centrum 47
21 Katja Nilsson Järna 38
22 David Strömberg Enhörna 38
23 Rose-Marie Jacobsson Centrum 64
24 Sarkis Khatchadourian Geneta 21
25 Maha Chamoun Högloft 52
26 Tim Mårtensson Centrum 28
27 Merna Kifork Geneta 26
28 Tommy Zetterwall Rosenlund 69
29 Salwa Barsoum Centrum 66
30 Robert Halef Geneta 51
31 Heli Kärkkäinen Mariekäll 58
32 Johan Can Centrum 38
33 Nursel Awroum Grusåsen 56
34 Johan Andersson Enhörna 49
35 Gunilla Andir Grusåsen 56
36 Remon Shamuon Hovsjö 56
37 Cani Younan Geneta 55
38 Claes Hellgren Östertälje 74
39 Susanne Bergström Järna 60
40 Per-Eric Nygren Mölnbo 66
41 Olivia Unesi Lina Hage 27
42 Thomas Witting Järna 45
43 Ingela Evegård Centrum 71
44 Jacob Kiehn Jensen Järna 43
45 Linda Älegård Järna 39
46 Jakob Samoiel Geneta 21
47 Susanna Persson Högmohöjden 50
48 Mattias Lundberg Enhörna 31
49 Barbro Hedlund Centrum 70
50 Kristian Sihlén Enhörna 42
51 Agneta Sommansson Östertälje 71
52 Igor Videla Castillo Rosenlund 39
53 Lena Åborg Östertälje 68
54 Carl Doland Karlhov 51
55 Liselotte Friström Geneta 57
56 Göran Ording Rosenlund 61
57 Ann-Louise Östling Lind Centrum 72
58 Roger Brander Brunnsäng 55
59 Märta Eriksson Östertälje 66
60 Ahmad Adawi Södra 72
61 Christina Löfgren Bergvik 61
62 Sami Rehman Hovsjö 18
63 Viveka Ek Centrum 67
64 Risto Koskimies Bergvik 77
65 Lena Lindell Glasberga 64
66 Robert Ask Centrum 64

Här hittar du listan som nedladdningsbar PDF:
Socialdemokraterna i Södertäljes fullmäktigelista

facebook Twitter Email